Kritina je postala moj in očetov posel

Skozi svoje otroštvo, se je na vasi vedno postavljala kakšna kritina. To pa zato, ker je življenje na vasi pomenilo to, da je vsaka hiša imela še kakšen hlev ali pa dva, kjer pa se je strešna kritina vedno postavljala sama doma, torej smo si pomagali ter skupaj postavili strešno kritino.

Kritina je postala moj in očetov posel

Tako pa sem že kot otrok dobil veliko izkušenj z postavljanjem raznih strešnih kritin. Sedaj, ko pa sem starejši, pa sva se z očetom odločila, da skupaj odpreva popoldanski SP, kateri pa se bo ukvarjal ravno z tem, saj je tega dela danes zelo veliko. Prav tako pa nam to delo, torej postavljanje kritin, ni predstavljalo težav in sva v temu tudi uživala, saj sva to že počela zelo dolga.

Vsaka kritina pa je lahko malo drugačna, tako da so izkušnje za to delo izrednega pomena. Strešna kritina se lahko tako pojavi v različnih oblikah in iz različnih materialov. Tako večino razlikujemo opečnate kritine, ki so najbolj pogosto, ter večina najinega dela predstavlja ta kritina, nato pa še kovinske kritine in pa razne valovitke, ki pa predstavljajo bistveno manj dela.

Ker pa je opečna kritina najbolj pogosta v Slovenija, sva večino časa imela opravka ravno s to. Postavljanje te kritine pa zares ni težko, saj je potrebno zgolj narediti ustrezno ogrodje, na katerega pa se nato postavljajo posamezni strešniki, iz katerih je nato končana kritina. Potrebno je le paziti, da vsak strešnik deloma prekriva sosednjega. To pa zato, da izničimo možnost, da bi bile kje reže, skozi katere bi lahko prišla voda.

Poleg tega pa je ključen del vsake kritine še ta, da postavimo tudi ustrezno izolacijo strehe, ki preprečuje nabiranje kondenza pod strešno kritino, ki lahko predstavlja kar konkreten problem, če to ni urejeno. To delo, torej postavljanje izolacije, pa predstavlja nekoliko več dela, za katero je potrebno še malo dodatnega znanja.